اخبار

آیا فیلم نگهبان شب میرکریمی برنده جایزه اسکار می شود؟

فیلم نگهبان شب رضا میرکریمی به اسکار ۲۰۲۴ اعلام شد. پیش‌تر دو فیلم دیگر از میرکریمی، یعنی «خیلی دور خیلی نزدیک» و «امروز» به عنوان نماینده ایران معرفی شده بودند، اما به مرحله آخر راه نیافته و نامزد پنج فیلم برتر غیر انگلیسی‌ زبان نشدند. امیدواریم که این بار فیلم نگهبان شب، طلسم را بشکند و به این تجربه نامزدی برای جایزه اسکار برای سینمای ایران ادامه دهد. اصغر فرهادی، که تاکنون دو بار این جایزه را به خانه برده است، از آن خود کند.

بیشتر بخوانید: بازگشت راک به کشتی کج

حسین قره: اسکار که اختصاری از آکادمی علوم و هنرهای سینما است، در آمریکا تأسیس شده و یکی از معتبرترین و برجسته‌ ترین جشنواره‌ های سینمایی جهان به حساب می‌آید. سینمای ایران تا سال‌ ها در جشنواره‌ های سینمایی جهانی حضور فعّالی داشته و جوایز بسیاری از آن‌ ها را به خانه برده است. اما تعداد جوایز اسکار کسانی که از ایران نماینده می‌ شوند اندک است. تنها اصغر فرهادی موفق به کسب جایزه اسکار به عنوان بهترین فیلم غیر انگلیسی‌ زبان شده و این افتخار را دو بار برای فیلم‌ های “جدایی نادر از سیمین” و “فروشنده” به خود اختصاص داده است.

به بهانه معرفی فیلم نگهبان شب به اسکار ۲۰۲۴ نگاهی کرده‌ ایم به فیلم‌ های ایرانی معرفی شده که از «دایره مینا» داریوش مهرجویی آغاز شده و اگرچه سال‌ هایی فیلم فرستاده نشده است، اما سال‌ هاست که نماینده سینمای ایران به این جشنواره و گردهمایی با شکوه سینمای جهان معرفی می شود.

در میان همه آثار ارسال شده به جشنواره، به جز دو فیلم اصغر فرهادی، تنها فیلم “بچه‌های آسمان” به کارگردانی مجید مجیدی، به عنوان یکی از پنج نامزد بهترین فیلم غیر انگلیسی‌ زبان انتخاب شد. اما این فیلم موفق به کسب جایزه نشد و رقابت را به کارگردان ایتالیایی «روبرتو بنینی» و فیلم “زندگی زیباست” واگذار کرد.

 

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا