اخبار

فیلم خداحافظ جولیا به عنوان بهترین فیلم بلند بین المللی انتخاب شد

خداحافظ، جولیا، اولین فیلم سودانی که در جشنواره فیلم کن به نمایش گذاشته شده است، توسط سودان برای دومین بار به عنوان انتخاب برتر برای جایزه اسکار بهترین فیلم بلند بین‌المللی اعلام شده است.

در اوایل سال جاری، این فیلم به کارگردانی محمد کردفانی، جایزه آزادی “Un Certain Regard” را در جشنواره کن از آن خود کرد.

قبل از جدایی سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱، فیلم “خداحافظ، جولیا” دنبال مونا (ایمان یوسف)، زنی ثروتمند از منطقه شمال، که پس از اقدام تیراندازی و کشتن شوهرش توسط یک مرد از جنوب، به دنبال رستگاری است. در حالی که در وضعیتی مضطرب قرار دارد، همسر جولیا (سیران ریاک) را به عنوان خدمتکار خود استخدام می‌کند. این فیلم تعاملات و تفاوت‌های پیچیده بین جوامع شمال و جنوب سودان را به تصویر می‌ کشد.

محمد کردفانی پیش از این اظهار کرده بود که این فیلم “درباره تحول فردی است که متوجه شده به طور ناآگاهانه نژادپرستی را دنبال کرده و تصمیم می‌ گیرد با آن مقابله کند. این تحول نمایانگر تبدیل کسی است که ابتدا به تطابق با هنجارها و ترکیبات اجتماعی پایبند بوده و به یک فرد آزاد و بازگشتی تبدیل می‌ شود که شروع به شکایت از این هنجارها می‌ کند و به سوال می‌ کشد که چرا ما نژادپرستی و سایر اسلوب‌ های نادرستی را در جامعه‌ ی خود تسلیم می‌ شویم و چرا زنان در این فرآیند مظلوم می‌ شوند. این فیلم تلاشی است برای بازنگری جامعه‌ی ما.”

بیشتر بخوانید: یالی چاپکینی بازیگران

فیلم “خداحافظ، جولیا” در آمریکای شمالی توسط شرکت CAA Media Finance نمایندگی می‌ شود. این فیلم توسط استیشن فیلمز تولید شده و تهیه‌کننده آن، امجد ابوالعلا است. همچنین، علی علارابی، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت Ambient Light، نیز از تهیه‌کنندگان این فیلم می‌ باشد.

کردفانی پس از اطلاع از ارسال فیلم، در بیانیه‌ ای گفت: «از اینکه کمیته در سودان دوباره فعال شد و فیلم خداحافظ جولیا را برای جشنواره اسکار با وجود جنگ انتخاب کرد، بسیار سپاسگزارم.» این فقط نشان می دهد که مردم سودان چقدر می توانند انعطاف پذیر و امیدوار باشند. از اینکه فیلم من اکنون در فهرست آثار ارسالی سودان به آکادمی قرار دارد، احساس افتخار می‌کنم، و امیدوارم بتوانیم برای رای‌دهندگان قابل مشاهده باشیم تا – شاید – بتوانیم در معرض دید جهانیان باشیم و جنبه‌ ای متفاوت از سودان را به آن نشان دهیم.»

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا