ایرانیبیوگرافی بازیگران

داریوش مهرجویی و میراث سینمایی او

داریوش مهرجویی یکی از بزرگترین و معتبرترین کارگردانان سینمای ایران است که در طی دوره‌ های مختلف تاریخ سینما، نقش مهمی ایفا کرده است. او با آثار خود نه تنها در ایران بلکه در سطح بین‌ المللی نیز شناخته شده و تقدیر و تحسین زیادی را به دنبال داشته است. در این مقاله، به زندگی و آثار داریوش مهرجویی پرداخته و تأثیر او بر صنعت سینمایی ایران و جهان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

زندگی شخصی داریوش مهرجویی، کارگردان برجسته ایرانی

داریوش مهرجویی، کارگردان برجسته سینما در تاریخ 17 آذر 1318 در شهر تهران متولد شد. از نوجوانی، او علاقه زیادی به هنر نقاشی داشت و این علاقه او را به دنیای هنر و تجسم سوق داد. همچنین، داریوش مهرجویی به موسیقی علاقه‌ مند بود و از جوانی در کلاس‌ های موسیقی شرکت کرد. او سنتور را با کمک پدرش فرا گرفت و سپس با آشنایی به موسیقی کلاسیک، مهارت در نواخت پیانو نیز راه انداخت.

همچنین، داریوش مهرجویی عشق به سینما و هنر سینمایی کشف کرد. در سن 17 سالگی، او به دنیای سینما و هنر تجسم وارد شد. این عشق به هنر سینما او را به تصمیم گرفتن برای یادگیری زبان انگلیسی برای بهترین درک از فیلم‌ ها و آثار بین‌المللی سینما سوق داد. به همین دلیل در سن 20 سالگی تصمیم به مهاجرت به آمریکا به منظور تحصیل گرفت. این تجربه به وی امکان آموزش و تعمق عمیق‌ تر در حوزه سینما و هنر داد و به شکل بی‌ پایانی تأثیرگذار بر آثار سینمایی او شد.

زندگینامه داریوش مهرجویی

بازگشت به ایران و شروع فعالیت کارگردانی داریوش مهرجویی

در سال 1346، داریوش مهرجویی وارد عرصه کارگردانی در ایران شد و نخستین فیلم خود به نام “الماس 33” را ساخت. این فیلم، با هزینه‌ های بسیار بالا تولید شده و در تاریخ 5 بهمن 1346 در تهران به نمایش درآمد. با این‌ حال، با توجه به هزینه‌ های بالا برای تولید و بازاریابی ناکافی، به عنوان یک شکست تجاری در نظر گرفته شد و توجه منتقدان را هم چندان به خود جلب نکرد. این فیلم نقش مهمی در ورود داریوش مهرجویی به عرصه کارگردانی ایفا کرد.

 

ازدواج و همسرهای داریوش مهرجویی: یک نگاه به زندگی شخصی این کارگردان برجسته

داریوش مهرجویی، کارگردان معروف سینمای ایران، در زندگی شخصی خود دو ازدواج داشته است. او ابتدا با فریار جواهریان ازدواج کرد. فریار جواهریان در سال 1331 در مشهد متولد شد و بعداً در فرانسه بزرگ شد. او تحصیلات خود را در دانشگاه‌ های تگزاس، می آی تی و هاروارد ادامه داد و مهندسی معماری را تخصص خود کرد. پس از اتمام تحصیلات، وی شرکت مهندسی خود را تأسیس کرد. ازدواج داریوش مهرجویی و فریار جواهریان نتیجهٔ این ازدواج دو فرزند دختر به نام‌های صفا مهرجویی و مریم مهرجویی بود.

همسر دوم داریوش مهرجویی وحیده محمدی فر نام داشت. او در تاریخ 19 بهمن 1347 در تهران متولد شد و در تاریخ 22 مهر ماه 1402 در کرج درگذشت. وی رشته روانشناسی را از دانشگاه تهران مطالعه کرد و در حوزهٔ سینما و هنر به عنوان بازیگر، نویسنده فیلمنامه، طراح لباس، و همچنین دستیار کارگردانی فعالیت داشت. وحیده محمدی فر و داریوش و مهرجویی دارای یک دختر به نام مونا مهرجویی بودند. وی با همسرش در حوزه سینما و هنر به ایجاد اثرات هنری ممتازی پرداخت و نقش مهمی در توسعه سینمای ایران ایفا کرد.

تفاوت سنی میان داریوش مهرجویی و همسر دومش

تفاوت سنی میان داریوش مهرجویی و همسر دومش، وحیده محمدی فر

اختلاف سن بین داریوش مهرجویی و همسر دومش، وحیده محمدی فر، به برای مخاطبان در چند ساعت اخیر واقعیتی مهم شده است. با توجه به تاریخ تولد هر دو، این اختلاف سنی برابر با 29 سال و چند ماه بود.

آثار سینمایی داریوش مهرجویی به عنوان یکی از برجسته‌ ترین کارگردانان سینمای ایران شناخته می‌ شود و در طول دوران حرفه‌ ای خود، آثار بسیاری را به جمع‌ آوری کرده است. در زیر چندین فیلم از آثار وی آورده شده‌ اند:

 1. “گاو” (سال 1348):
  • این فیلم به عنوان یکی از اوایلین اثر های سینمای ایران محسوب می‌شود و توانست نه تنها در کشور بلکه در مراسم‌ ها و نمایشگاه‌ های بین‌المللی نیز توجه زیادی جلب کند.
 2. “طوفان” (سال 1349):
  • این فیلم به مسائل اجتماعی و اقتصادی ایران می‌پردازد و به عنوان یکی از فیلم‌ های مهم دوره پهلوی اعتبار دارد.
 3. “سربالایی” (سال 1352):
  • این فیلم داستانی از زندگی شهید مفتح را روایت می‌کند و به نظر می‌رسد که نخستین فیلم مستندی با اجازه حکومت پهلوی باشد.
 4. “خانه‌های تنگ” (سال 1353):
  • این فیلم به طرح مسائل مربوط به مسکن و اجتماع در ایران می‌پردازد و تأثیر زیادی در فضای سینمایی ایران داشت.
 5. “شب ستاره‌ای” (سال 1382):
  • این فیلم به موضوعات انسانی و اجتماعی در جامعه ایران می‌پردازد و جوایز متعددی در جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده است.

فیلم‌ های معروف داریوش مهرجویی

بیشتر بخوانید : لیست فیلم‌ های ترسناک 

همچنین، از دیگر فیلم‌ های معروف داریوش مهرجویی می‌توان به “تنگه”، “غریبه‌ها”، “فردا”، و “پروانه‌ ها نمی‌میرند” اشاره کرد. آثار وی بیشتر به مسائل انسانی، اجتماعی، و فرهنگی می‌پردازند و تأثیر گذاری زیادی در صنعت سینمایی ایران و جهان دارند.

 

فیلم دایره مینا

 

فیلم دایره مینا

“دایره مینا “، پنجمین فیلم از داریوش مهرجویی، در سال 1353 تولید شد. این فیلم به عنوان یکی از آثار جنجالی او شناخته می‌شود. داستان این فیلم درباره خون‌ فروش‌ هایی است که خون را جمع‌ آوری می‌کنند و در بیمارستان‌ ها به فروش می‌رسانند. “دایره” در نهایت منجر به تأسیس سازمان انتقال خون در ایران گردید.

فیلم هامون

فیلم هامون

فیلم “هامون” در سال 1368 تولید شد و از نوع اجتماعی و سورئالیستی بود. این اثر بر اساس کتاب “بوف کور” اثر صادق هدایت ساخته شد. نقش اصلی این فیلم توسط خسرو شکیبایی ایفا شد و این فیلم تعداد زیادی جایزه ارزشمند را از آن خود کرد.

فیلم سنتوری

فیلم سنتوری

فیلم “سنتوری” در سال 1385 با ژانر درام تولید شد. این اثر یک فیلم اجتماعی با رویکرد انتقادی است که تضاد میان سنت و مدرنیته در جامعه امروز ایران را مورد بررسی قرار می‌ دهد. این فیلم ابتدا توقیف شد و اجازهٔ اکران عمومی را نگرفت. اما پس از مدتی، به شبکه نمایش خانگی عرضه شد.

فیلم لامینور

فیلم لامینور

فیلم “لامینور” در سال 1398 ساخته شد. این فیلم پس از شش سال تعطیلی مهرجویی از سینما به اکران آمد و با بازی علی نصیریان و عزت‌الله رمضانی‌ فر ساخته شد.

 

فیلم مهمان مامان 

بیشتر بخوانید : بیوگرافی آتیلا پسیانی

فیلم مهمان مامان 

فیلم “مهمان مامان” با بازی بازیگرانی فراموش نشدنی مانند گلاب آدینه، نسرین مقانلو، پارسا پیروزفر، و امین حیایی از جمله آثار برجسته به کارگردانی داریوش مهرجویی بود.

 

لیست کامل فیلم‌ های داریوش مهرجویی

 1. “الماس 33” – 1346
 2. “گاو” – 1348
 3. “آقای هالو” – 1349
 4. “پستچی” – 1351
 5. “دایره مینا” – 1357
 6. “مدرسه‌ای که می‌رفتیم” – 1359
 7. “اجاره‌نشین‌ها” – 1365
 8. “شیرک” – 1366
 9. “هامون” – 1368
 10. “بانو” – 1370
 11. “سارا” – 1371
 12. “پری” – 1373
 13. “لیلا” – 1375
 14. “درخت گلابی” – 1376
 15. “داستان‌های جزیره (اپیزود اول، دختردایی گمشده)” – 1377
 16. “میکس” – 1378
 17. “بمانی” – 1380
 18. “مهمان مامان” – 1382
 19. “سنتوری” – 1385
 20. “فرش و فرشته (از اپیزودهای فرش ایرانی)” – 1385
 21. “طهران: روزهای آشنایی (اپیزود اول، طهران تهران)” – 1387
 22. “آسمان محبوب” – 1388
 23. “نارنجی‌پوش” – 1390
 24. “چه خوبه که برگشتی” – 1391
 25. “اشباح” – 1392

داریوش مهرجویی یکی از تاثیرگذار ترین کارگردان های ایران بودند که متاسفانه همراه با همسرشان به قتل رسیدند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا