اخبار

اکران 5 فیلم کوتاه برگزیده ایرانی از 20ام دی در سینماهای هنر و تجربه

پنج فیلم کوتاه برگزیده ایرانی که در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در دوره‌های مختلف شرکت کرده‌اند، از بیستم دی ماه ۱۴۰۲ در سینماهای هنر و تجربه به صورت یک فیلم سینمایی بلند به نمایش درآمده و با شعار “یک سانس؛ چند رویا” اکران می‌شوند.

با توجه به گزارش روابط عمومی پروژه، این پنج فیلم کوتاه، که در دوره‌های مختلف جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران نیز شرکت داشته‌اند، در قالب یک فیلم سینمایی بلند از بیستم دی ۱۴۰۲ در سینماهای هنر و تجربه به نمایش درآمده و اکران می‌شوند. این پنج فیلم همراه با معرفی مختصری از آن‌ها به شرح زیر است:

فیلم کوتاه “تکه‌ای از تو” به کارگردانی هادی نوری، که در چهار رشته نامزد دریافت جایزه در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران شد، شامل کارگردانی، بازیگری، تصویربرداری و طراحی گریم است. این فیلم توانست در این چهار رشته جایزه‌های بازیگری، تصویربرداری و طراحی گریم را به دست آورد.

فیلم کوتاه “رنگارنگ” به کارگردانی محمدرضا مرادی، در چهل‌و‌یکمین جشنواره فیلم فجر نامزد بهترین فیلم کوتاه داستانی بود و در سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه، کارگردان این اثر موفق به دریافت جایزه ویژه بنیاد سینمایی فارابی شد و همچنین اعتبارنامه اولین فیلم بلند خود را کسب کرد. از دیگر افتخارات این فیلم می‌توان به نامزدی بهترین طراحی جلوه‌های ویژه در جشنواره فیلم کوتاه تهران، نامزدی بهترین فیلمنامه اقتباسی در همان جشنواره، نامزدی به جایزه سیمرغ بلورین در جشنواره فجر، انتخاب در جشنواره ریور ایتالیا و جشنواره فرهنگ کالیفرنیا اشاره کرد.

فیلم کوتاه “مریضخانه مرکزی” به کارگردانی مشترک وحید نامی و نوید نامی، در سی‌و‌نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، در رشته‌های تدوین و طراحی صحنه، کاندید دریافت جوایز شد. این فیلم همچنین در چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر به عنوان کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه انتخاب شد و در سیزدهمین دوره جوایز آکادمی ایسفا نیز جز نامزدهای نهایی بود.

فیلم کوتاه “بالا افتادن” به کارگردانی مریم بختیاری، در سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، مورد توجه منتقدان قرار گرفت و از حضور در بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی تیرانا، پنجاه و دومین دوره جشنواره بین المللی sehsüchte آلمان، چهل‌و‌‌یکمین دوره جشنواره بین‌المللی رود آیلند آمریکا و نهمین جشنواره ی بین‌المللی نهال به عنوان نامزد بهترین طراحی لباس، بهترین بازیگر زن، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه و بهترین فیلم اشاره کرد. این فیلم از نوزدهمین جشنواره ی بین‌المللی نهال با جوایز بهترین بازیگر زن، بهترین کارگردانی و دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه نیز به دست آورد و منتخب جشنواره‌های amarcort ایتالیا و یازدهمین دوره‌ی جشنواره winchester شد. این فیلم همچنین نامزد سیزدهمین دوره جوایز آکادمی ایسفا (انجمن فیلم کوتاه ایران) بود.

فیلم کوتاه “نَجان” به کارگردانی محمدمهدی باقری، تنها نماینده ایران در جشنواره فیلم هوئسكا اسپانیا، افتخارات گوناگونی را به دست آورد؛ از جمله منتخب جشنواره بین المللی فيلم هوئسكای اسپانيا، کاندید بهترين فیلم و بهترین فیلم‌نامه در سی‌‌و‌نهمین جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه تهران، کاندید بهترين فيلمنامه در دوازدهمين جشن آكادمی ايسفا، برنده جایزه بهترين فيلم جشنواره يواليتی فرانسه، کاندید بهترين فيلم داستانی در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوان اصفهان، منتخب جشنواره بين المللی فيلم كودك هندوستان، و منتخب جشنواره فيلم مستقل آفريقای جنوبی

بیشتر بخوانید: فصل جدید کودک شو

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا