انیمیشن

انیمیشن قرار کارل | ادامه انیمیشن جذاب UP

انیمیشن قرار کارل

در سال ۲۰۰۹، کمپانی موفق انیمیشن‌ سازی “پیکسار” اقدام به تهیه انیمیشن “Up” کرد. این انیمیشن به یکی از برجسته‌ ترین و مورد تحسین قرار گرفته‌ ترین آثار این کمپانی تبدیل شد، چه از نظر تماشاگران و چه از نظر منتقدان. این فیلم موفق به کسب دو جایزه اسکار و تعداد زیادی جایزه دیگر شد. اخیراً، پس از ۱۴ سال، دنباله این اثر تحت عنوان “قرار کارل” به صورت یک انیمیشن کوتاه با مدت زمان ۸ دقیقه منتشر شده است.

“کارل فردریکسن” با کمی اکراه موافقت میکند که به قرار ملاقات با یک دوست زن برود، اما به چگونگی این قرار ملاقات کم کم آگاه شود. “داگ”، دوست وفاداری که همواره به او کمک می‌ کند، وارد عمل می‌شود تا کارل را در این ماجرا کمک کند و او را آرام کند.

بعد از چهارده سال از انتشار انیمیشن “Up”، یک انیمیشن کوتاه ۸ دقیقه‌ ای به نام “قرار کارل” به تازگی منتشر شده است. این انیمیشن به عنوان دنباله این اثر بزرگ در میان مردم و منتقدان تحسین‌ بر انگیز شده است. در حقیقت، داستان کارل و داگ را در این انیمیشن کوتاه دنبال می‌ کنیم. این اثر تازه‌ ترین اثر از پیکسار در این زمینه است و به تازگی منتشر شده است.

نقد انیمیشن قرار کارل

بیشتر بخوانید : انیمیشن Elemental | انیمیشنی پرمعنا

در واقعیت، دو سال پیش در سال ۲۰۲۱، مینی‌سریال انیمیشنی کوتاه به نام “Dug Days” منتشر شد که داستان کارل و داگ را با صداپیشگان اصلی یعنی “اد آسنر” و “باب پیترسون” دنبال می‌کرد. این مینی‌سریال شامل ۶ قسمت به مدت حدود ۹ دقیقه بود. “باب پیترسون”، که دستیار “پیت داکتر” در ساخت انیمیشن “Up” بود، خود این مینی‌سریال را ساخت و تهیه‌کننده آن بود. این مینی‌سریال با داستان‌ های جداگانه که به طرز جالبی از زندگی کارل و داگ روایت می‌کند، سرگرم‌ کننده بود. اما بعد از تعدادی قسمت، آخرین قسمت از این مینی‌سریال به عنوان انیمیشن کوتاه مستقل منتشر شد. دلیل اصلی این انتشار جداگانه این بود که استودیو پیکسار از این طریق توانست از انیمیشن کوتاه به نام “Elemental” بهره‌وری کسب کند. این کار از آن دسته است که قبل از اکران یک انیمیشن اصلی، انیمیشن کوتاهی از یکی از اثرهای پیشین خود منتشر کند تا مخاطبان را به سینما جلب کند. این روش تجاری پیکسار به خوبی جواب داده و مخاطبان را به سینما سوق داده و تأثیر بزرگی در فروش انیمیشن اصلی داشته است. بنابراین، پس از مدت‌ها، پیکسار تصمیم به ادامه این روند گرفته و انیمیشن کوتاه “قرار کارل” را در کنار انیمیشن اصلی “Elemental” منتشر کرده است.

 

نکته مهمی که باید ذکر کرد، این است که انیمیشن کوتاه “قرار کارل” از نظر ساختاری به عنوان یک انیمیشن کوتاه موفق و با کیفیت محسوب می‌شود و “باب پیترسون” باز هم توانسته است جذابیت و احساسیت “Up” را به زنده کند. در واقع، این انیمیشن با برخی ارجاعات به انیمیشن اصلی سال ۲۰۰۹، از قاب عکس همسر کارل گرفته تا اجرای موسیقی زیبا توسط “مایکل جاکینو”، محترمانه به انیمیشن اصلی ادای احترام می‌ کند.

اگر چه این انیمیشن کوتاه مشکلی ندارد و از نظر ساختاری کاملاً قابل قبول است، اما مشکل اصلی در دست رسانندگان و مدیران کمپانی پیکسار مخفی است. آنها تصمیم گرفته‌ اند برای افزایش فروش و سود بیشتر، به زندگی کارل فردریکسن و شخصیت منحصر به فرد او، لطمه وارد کنند. در انیمیشن اصلی، “کارل فردریکسن” به عنوان یک پیرمرد وفادار و پایبند به تعهداتش نمایش داده می‌شد، و این ویژگی‌ ها آن را منحصر به فرد و دلپذیر کرده بود. اکنون، به جای اینکه در این انیمیشن کوتاه به این شخصیت احترام بگذاریم و خداحافظی خاصی با او داشته باشیم، سازندگان تصمیم گرفته‌ اند بر فیشکردن اصلی‌ ترین ویژگی‌ های این کاراکتر و تغییر شخصیت او تا حدی که او مو های خود را رنگ کند و جعبه‌ های شکلات بخرد تا با خانم همسایه قرار ملاقات دهد! این خداحافظی چیزی جز انتقال ارزش‌ های شخصیت نیست؟!

انیمیشن قرار کارل | ادامه انیمیشن جذاب UP

بیشتر بخوانید :  انیمیشن Mutant Mayhem | بازآفرینی لاک پشت های نینجا

در مجموع، باید بگویم که انیمیشن کوتاه “قرار کارل”، که قرار بود قسمت پایانی مینی سریال انیمیشنی “روز‌های داگ” باشد، در دست تصمیمات استودیو “پیکسار” قرار گرفته و به دلیل ارتقاء فروش “اِلِمِنتال”، این انیمیشن کوتاه به اکران رسید. (با این حال، ایا نمی‌توانست حداقل قسمت پایانی مینی سریال باشد و جزو آن به نظر نیاید؟) اگرچه از نظر ساختاری و محتوایی اثر کاملاً قابل قبول است، اما سازندگان با این تصمیم، یک پایان نه چندان جذاب برای شخصیت “کارل فردریکسن” ارائه دادند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا